Jak dlouho trvá vytvořit umělecké dílo?

Dokonalé kresby mohou vzniknout třeba i za pár desítek vteřin, rozměrné olejové malby za několik týdnů nebo měsíců. A vytvořit některá umělecká díla může trvat dlouhé roky anebo i celý život!

Český malíř Jan Zrzavý odjede jako velmi mladý student do Paříže. Jen o tom zapomene říct doma rodičům i profesorům ve škole. Tolik touží vidět díla Leonarda da Vinciho! Když se pak vrátí, bude navždy ovlivněn jeho tvorbou, která se promítne do jeho prvních kreseb a maleb. Už tehdy poprvé maluje portrét egyptské královny Kleopatry. Sedící královna má za sebou egyptské pyramidy a na tváři jemný úsměv Mony Lisy. Právě tenhle námět se mu stane osudným. Jeho první variantu namaluje ještě jako sedmnáctiletý student v roce 1907. Finální verzi ale dokončí až v roce 1957! Po půl století!

Pak se ale díváme na práci Jacksona Pollocka. Nejvíc na ní obdivujeme výrazné gesto, kterým se umělec s barvou vyjadřuje. Jak dlouho trvalo vytvořit takové dílo? Asi jen několik vteřin. Zdá se to být tak jednoduché, to přece dokáže každý – mohl by si někdo říct. Tak to ale není – klidně si to vyzkoušej! Pollockovi trvalo mnoho let, než ve své tvorbě dospěl k tak dokonalému výrazu, na který se teď díváme.                                     

Za několikavteřinovým gestem jeho ruky jsou léta práce a hledání, stovky, možná tisíce děl, které před tím vytvořil. To odlišuje jeho práci od těch ostatních, to všechno se v jeho krátkém gestu promítá.

Jak dlouho tedy trvá vytvořit umělecké dílo? To je jednoduché: může to být třeba několik vteřin a může to být i celý život.

Jak by měla znít otázka podle tebe?

Předchozí obrazy
Další obrazy
Kleopatra II, 1942-57
Jan Zrzavý
Kleopatra II, 1942-57
tempera a plátkové zlato na plátně na překližce
© Národní galerie Praha