Máš umělecké střevo?

Máš umělecké střevo? Do you have a knack for art? Máš umelecké črevo? Hast Du Kunst im Kopf? Van Művészi Vénád? Různými jazyky a v různých zemích se ptáme na to samé. Umění nemá hranice a dokáže být srozumitelné všem. Tedy těm, kteří mají chuť klást si otázky a hledat na ně odpovědi.

Každý má alespoň trochu uměleckého střeva", o tom není pochyb. Znamená to, že máme schopnost přistupovat ke světu kolem nás jedinečným způsobem, že dokážeme vytvářet jedinečné věci nebo nalézat neotřelé a originální způsoby práce. Dokážeme díky tomu být kreativní a inovativní. A vlastně je jedno, jestli malujeme obraz, vyrábíme sošku z kaštanů, věž z kamenů nebo zdobíme dort. V každé takové chvíli projevujeme přirozenou lidskou schopnost, která nás vždy bude odlišovat od robotů nebo vyspělých technologií. Právě díky této schopnosti jsou lidé lidmi.

Jiná věc je, zda chceme toto své umělecké střevo" hledat a následně ho ve svém životě využívat a rozvíjet. Právě s těmi, kteří chtějí tenhle vzrušující svět umění v sobě objevovat, se už řadu let setkáváme při společných aktivitách. Mezinárodní platforma Máš umělecké střevo? podporuje hledání uměleckého střeva" mezi nejmenšími dětmi, u studentů středních škol, stejně jako u seniorů, u návštěvníků v galeriích nebo naopak na místech, které toho mají s galerijním prostředím společného jen málo.

Jedním ze způsobů naší komunikace jsou i tyto stránky. Pokládáme na nich otázky, které jsou stejné, ať už navštívíte galerii v Drážďanech, Praze, Brně, Bratislavě nebo Budapešti. A vlastně kdekoliv na světě. A nabízíme na ně odpovědi. Ty rozhodně nejsou vyčerpávající. Naopak, jsou krátké. Mají otevřít naznačené téma a směr, kudy hledat odpovědi. Víme, že pro zvídavé a kreativní čtenáře není víc třeba.

Jak by měla znít otázka podle tebe?

Předchozí obrazy
Další obrazy