Mohou umělci porušovat pravidla?

Proč existují pravidla a zákony? Aby nás chránily? Aby se dodržovaly? Aby platily bez rozdílu pro všechny? Nebo je to taky jinak? A smí třeba umělec porušit zákon? A proč by to dělal? Případů, kdy byli umělci postaveni před soud, je několik. Jindy naopak pouze poukazují na nutnost větší ochrany.

Italští umělci Paolo Cirio a Alessandro Ludovico, kteří žijí a pracují v USA, testovali veřejný prostor internetu. V projektu Face to Facebook (Tváří v tvář Facebooku) stáhli téměř milion Facebookových profilů. Ty poté vyfiltrovali softwarem rozpoznávajícím tváře a 250 tisíc z nich pověsili na vlastní vytvořenou internetovou seznamku LovelyFaces.com. Protože byly tehdy na Facebooku kromě jména a fotografie běžně dostupné i e-maily uživatelů, začaly chodit nic netušícím "inzerentům" pozvánky na rande nebo milostné zprávy. Přesun takového množství informací poskytnutých lidmi Facebooku vedl během pěti dní existence fiktivní seznamky k mnoha žárlivým scénám, rozchodům, ale také k obrovské medializaci. Dokonce bylo podáno jedenáct žalob, došlo i na výhružky smrti a právníci Facebooku byli zavaleni stovkami emailů denně. Odsouzen nakonec nebyl nikdo, umělci tehdy žádný zákon neporušili. Jen většina uživatelů Facebooku si od té doby výrazně víc hlídá své soukromí na síti.

Ani česká umělecká skupina Ztohoven nevyvázla ze svých uměleckých akcí úplně bez následků. Když se jim v rámci uměleckého projektu Mediální realita podařilo hacknout Českou televizi a odvysílali falešnou atomovou explozi na českém venkově, čelili obviněním za rozšiřování poplašných zpráv. A když nahradili prezidentskou standardu na Pražském hradě červenými trenkami, vzbudili další velký rozruch a jen o vlásek vyvázli pouze s trestem za rušení veřejného pořádku.

Bylo chování umělců nezodpovědné? Nebo se jen snažili o kritický komentář současné společenské a politické situace? I přesto, že pravidla by měla platit pro všechny stejně, někdy se jejich porušením podaří upozornit na mnohem větší společenský problém.

Jak by měla znít otázka podle tebe?

Předchozí obrazy
Další obrazy
Mediální realita, 2007
Ztohoven
Mediální realita, 2007
záběry z České televize
Foto: archiv umělce