Proč mám chodit do galerie, když je všechno na webu?

Nejnovější foťáky, výkonné scannery a počítačové programy nám dnes umožní obdivovat libovolné dílo do úplných detailů. Nejen že vidíme jedinečná umělecká díla, za kterými bychom museli vážit leckdy dlouhou cestu třeba přes oceán, ale můžeme zblízka sledovat praskliny na obraze, studovat materiál sochy a není žádný problém vytvořit dílo či celou galerii ve virtuální realitě. K čemu jsou nám tedy dnes galerie? A nebylo by jednodušší zůstat doma u počítače?

První galerie a muzea otevřená opravdu široké veřejnosti se objevují až v polovině 19. století. Lidé mohou poprvé obdivovat sbírky děl, která byla do té doby uzavřena v palácích šlechticů či panovníků. Když se na začátku 20. století rozšířila fotografie, začali si odborníci pokládat otázky, zda to nemůže změnit způsob vnímání uměleckého díla. Pokud dílo uvidím na fotografii, budu za ním chtít ještě chodit do galerie? Filosof Walter Benjamin si pokládal podobné otázky. Jakým způsobem nové technologie ovlivní jedinečný zážitek z pohledu na umělecké dílo? Ztratí umění svou auru? Čas ukázal, že lidé do galerií chodí stále. Dokonce čím dál víc! Některé umělecké kvality totiž není možné reprodukovat ani fotografií, ani počítačem. Šestimetrové plátno amerického umělce Jacksona Pollocka přece není možné sledovat na několika-palcovém monitoru! Zážitek ze setkání s uměleckým dílem je vždy jedinečný a nenahraditelný. Některá díla dokonce vznikají přímo pro konkrétní galerijní prostor, a tak návštěva galerie je jediná šance, jak se s dílem seznámit!

Slovenský umělec Stano Filko byl jedním z průkopníků umění environmentu, tedy takové umělecké instalace, do které může divák vstoupit a stát se její součástí. Co byste dělali ve Filkově Kosmu, velkém nafouknutém glóbu s videy a zvuky, odpočítávajícím poslední vteřiny před odletem do vesmíru? Takovou věc při sledování internetu nezažijete. Umění se netvoří pouze pro pozorování. Umění komunikuje a vytváří zážitky, které není možné reprodukovat. Někdy je prostě lepší zajít na výstavu do opravdové galerie…

Jak by měla znít otázka podle tebe?

Předchozí obrazy
Další obrazy
Dýchání - oslava vzduchu, 1970
Stanislav Filko
Dýchání - oslava vzduchu, 1970
elektrický motor, textil, celtovina
© Slovenská národní galerie