Kdo je to umělec?

Můžu být umělcem třeba i já?

Co všechno musí umělec umět? Jaké by měl mít schopnosti?A co pro to musím udělat?

Nebo se jím člověk rodí?

Vincent van Gogh byl celý život chudý a neznámý. Říká se, že prodal pouze jeden obraz a až po své smrti se stal jedním z nejvýznamnějších umělců. V 19. a částečně i 20. století museli umělci většinou Musí dnes umělec vystudovat uměleckou školu?vystudovat uměleckou akademii, vystavit svá díla na prestižní výstavě a ideálně si najít mecenáše, aby finančně podpořil jejich tvorbu.

O sto let později se již britský umělec Damien Hirst nebojí provokovat vysokými cenami vlastních děl a okázalým bohatstvím, které svou prací získal. Američan Jeff Koons se díky svým uměleckým dílům stal světovou celebritou podobně jako Záleží na tom, jestli dílo vytvořil muž nebo žena?zpěvačka Beyoncé nebo herec George Clooney.

Umělec Andy Warhol řekl, že každý bude jednou na patnáct minut slavný. Ale umění není přece o tom stát se slavným a sláva ne vždy znamená dobré umění. Andy Warhol to věděl a experimentoval s tím, jak společnost umělce vnímá a jak málo stačí, aby se z umělce stala celebrita. Jeho masově vyprodukované portréty slavných najednou chtěli mít všichni a nikomu nevadilo, že jich jsou tisíce. Obyčejná plechovka Campbellovy polévky, kterou měli všichni doma v kuchyni, se díky Warholovi stala uměleckým dílem! A Warholův ateliér v New Yorku nazvaný Továrna (The Factory) bylo místo, kam se toužil dostat každý víc než do nejlepšího klubu na Manhattanu.

Pozice umělce se od dob van Gogha hodně změnila. Už to dávno není muž s čapkou nakřivo, dírou v botách a paletou v ruce, který hladoví a slavným se stává až po smrti. Dnes se může Může tvořit opravdu každý člověk? Jaké k tomu potřebuje podmínky?stát umělcem téměř každý. Důležité je objevování nových způsobů, jak se dívat na svět kolem sebe, a především radost z kreativní práce. A možná i tohle stačí k tomu, aby se člověk stal umělcem.

Jak by měla znít otázka podle tebe?

Předchozí obrazy
Další obrazy
Autoportrét s vyděšenýma očima, 1630
Rembrandt van Rijn
Autoportrét s vyděšenýma očima, 1630
lept, suchá jehla
Státní umělecké sbírky Drážďany, Kabinet tisků, foto: Andreas Diesend